NIE DLA ZAPORY W PIĘKNEJ DOLINIE BESKIDU ŚLĄSKIEGO

Wzywamy do natychmiastowego wycofania się z projektu budowy zbiornika w Bystrej w pięknej dolinie rzeki Białki. Plan inwestycji obliczonej na około 50 mln złotych to poważne niebezpieczeństwo dla mieszkańców i przyrody.

Adresaci: Wójt Gminy Wilkowice i Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach

Wzywamy do natychmiastowego wycofania się z projektu budowy zbiornika w Bystrej w pięknej dolinie rzeki Białki. Plan inwestycji obliczonej na około 50 mln złotych to poważne niebezpieczeństwo dla mieszkańców i przyrody[1].

Ludzie zostaną wysiedleni ze swoich domów. Huk i smród tysięcy ciężarówek, jakie w czasie budowy będą przez kilka lat przejeżdżały przez tę uzdrowiskową miejscowość, utrudni walkę ze smogiem i odstraszy turystów.

Już raz władze zezwoliły na zbudowanie podobnego zbiornika, który stanął w 2013 r. w sąsiedniej wsi. Stan tej inwestycji jest fatalny! Zbiornik nie spełnia żadnej z zakładanych wcześniej funkcji, a poważne wady techniczne stanowią realne zagrożenie katastrofą zalania domostw. Na tę okoliczność przygotowywany jest już plan ewakuacji ludności. Były to pieniądze wyrzucone w błoto.

Nie chcemy kolejnego bubla, dewastacji przyrody, zagrożenia dla  zdrowia i życia!

Nie chcemy zbiornika w Bystrej!

[1] W oficjalnych dokumentach inwestor sam wspomina o negatywnym oddziaływaniu na środowisko. Przede wszystkim zagrożona jest rzeka Białka.