Uzupełnij brakujące dane
Tyle podpisało osób: 38773

 

Rykowisko dla jeleni, nie dla myśliwych!

Adresat: Minister Środowiska

Szanowny Panie Ministrze,

zwracam się do Pana z prośbą o objęcie jeleni szlachetnych – byków, łani i cieląt, całkowitą ochroną podczas sezonu godowego tych zwierząt.

 

Dlaczego jest to ważne?

Rykowisko to jeden z najpiękniejszych spektakli przyrody. W tym wyjątkowym czasie samce jeleni, przez cały rok ciche i ostrożne, stają się hałaśliwe i widoczne. Cel jest jeden. Zdobycie partnerki do rozrodu i przekazanie swoich genów potomstwu.

Festiwal życia jest jednocześnie igrzyskami śmierci. Okres rykowiska to czas wzmożonych polowań na te zwierzęta. Myśliwi korzystają z faktu, że otumanione miłością byki stają się mniej ostrożne i łatwe do podejścia. Dla trofeum do powieszenia na ścianie zabijana jest większość samców jeleni, przeznaczona do odstrzału w ramach rocznego planu łowieckiego. Rykowisko to także dochodowy biznes. Odstrzał byków sprzedawany jest myśliwym z zagranicy w ramach polowań dewizowych. Za złotomedalowego byka trzeba zapłacić nawet 17 tys. złotych.

Polowania podczas rykowiska trzeba zakończyć także ze względów bezpieczeństwa publicznego. Obserwacje jelenich godów są bardzo popularną atrakcją przyrodniczo-turystyczną, przyciągającą do lasu tysiące miłośników przyrody. Wykonywanie polowań w tym samym miejscu i czasie naraża osoby postronne na postrzelenie.

Najwyższa pora zakończyć ten nieetyczny, anachroniczny, niebezpieczny dla ludzi i przyrody  proceder.

Z poważaniem,