Uzupełnij brakujące
dane
Tyle osób podpisało petycję
3719
Zatrzymajmy dewastację lasów wokół Bielska-Białej!
Ministra Klimatu i Środowiska
Paulina Hennig-Kloska
Generalny Dyrektor Lasów Państwowych
Witold Koss
Szanowni Państwo,
apeluję o natychmiastowe wstrzymanie cięć w lasach wokół Bielska-Białej do czasu ustanowienia na tym obszarze lasów społecznych. Leśnicy wycięli właśnie ponad 150-letnie buki i 130-letnie jawory i to na zboczach turystycznego symbolu regionu – Góry Szyndzielni. Mieszkańcy, organizacje społeczne i samorządy są zgodni – lasy wokół Bielska-Białej spełniają wszystkie ministerialne kryteria lasów społecznych i nie mogą być dalej eksploatowane przez leśników. Wstrzymanie wycinek to nie tylko kwestia ochrony cennej przyrody, ale również bezpieczeństwa ludzi, ponieważ prowadzenie intensywnej gospodarki leśnej zwiększa ryzyko tragicznych skutków powodzi. Ochrona lasów wokół Bielska-Białej musi mieć priorytet przed surowcowym pozyskaniem drewna.
Z poważaniem
Dlaczego to jest ważne i pilne?
- Zakończyły się prace nad wyznaczeniem lasów społecznych wokół Bielska-Białej. Leśnicy jednak zamiast lepiej chronić te lasy, wycięły właśnie 150-letnie buki i 130-letnie jawory.
- Mieszkańcy, przyrodnicy i naukowcy domagają się wyłączenia części Nadleśnictwa Bielsko z gospodarki leśnej. Zamiast dalszego spieniężania tych lasów konieczna jest pilna ochrona ich funkcji ekosystemowych: zaopatrzenie w wodę, zabezpieczenie przeciwpowodziowe i osuwiskowe, ochrona bioróżnorodności, funkcje rekreacyjne i turystyczne, naturalny krajobraz.
- Powódź z czerwca br. wyrządziła w Bielsko-Białej i okolicznych miejscowościach znaczne szkody w infrastrukturze publicznej i własności mieszkańców. Za osłabienie retencji górskiej i szybszy spływ wody z gór odpowiedzialna jest również nieprawidłowa gospodarka leśna – gęsta sieć szlaków zrywkowych stworzyła sieć rynien, którymi woda szybko spłynęła, zalewając położone niżej miejscowości.
- Wydzielenie w którym wycięto 150-letnie buki powinno być wyłączone z prac gospodarczych z uwagi na obecność starodrzewu i strome nachylenie stoku. Takie tereny są zagrożone osuwiskami, erozją gleb i katastrofalnymi spływami powodziowymi, które uruchamia właśnie usuwanie drzew.
- Kontynuacja wycinki lasów wokół Bielska to działalność na szkodę przyrody i lokalnych mieszkańców.
- Dlatego konieczne jest natychmiastowe wstrzymanie cięć, aby uchronić lasy Bielska-Białej przed dalszą degradacją i zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców i mieszkanek regionu.